سازه های پارچه ای

«راز» درستشده و مه برابر مهتر و بزرگ بنايان است. اين واژه برابر مهندس معمار به تعبير امروزی است. در طول این 18 سال سابقه فعالیت چنین حسی را گاه در کار کردن با پزشکان و گاه در کار کردن با مهندسین معمار تجربه کرده ایم که در کمال احترام به تخصص هر دو صنف، اما در ناخودآگاه شان، خود را برتر و بالاتر از ما می بینند و در موارد نادری که من باب مصلحت سایت مخالفتی توسط همکاران ما با نظر ایشان می شود، به تجربه و تخصص متخصصین ما توجهی نمی کنند و بر خواسته خود پا می فشارند!

صداهای خانه یا محل کار چطور روی روحیه شما اثر میگذارند؟ البته بحثی در اینباره وجود دارد که آیا سنتهای اجتماعی همگی ریشه در یک سنت الهی دارند یا ممکن است که سنتی اجتماعی فارغ از سنت الهی وجود داشته باشد. آیا تا به حال فکر کردهاید که چرا معماری برای جامعهای که در آن زندگی میکنیم بسیار مهم است؟ گاهی در این نشریات می توان از اخبار مهم نظام مهندسی از جمله منابع آزمون نظام مهندسی مطلع شد. گاهی از ظاهر یک ساختمان و همچنین معماری داخلی مدرن و متفاوت آن تحت تأثیر قرار گرفتهایم. به عنوان مثال: اتاق خواب های خصوصی در گوشه های پلان ها واقع شده اند تا فضاهای عمومی در مرکز و قسمت نورگیر بنا قرار گیرند. پنج آپارتمان هرکدام دارای یک فضای نشیمن باز و فضای ناهارخوری در قسمت جلویی و سه اتاق خواب و دو حمام در شمال هستند که به شکل C در اطراف یک خلأ تنظیم شده اند تا از نور روز به مقدار کافی برخوردار شوند.

تغییرات جزئی یا تغییر سلیقه کارفرما، مقدم به نقشه ها بوده و لازم الاجرا است. این فرایند تقریباً مانند این است که پس از ترسیم نقشه یا آماده سازی یک تصویر ارائه شده از روی میز خود بلند شوید. او همچنین مفهوم سازی طراحی خانه آبشاری (Falling Water residence) را انجام داد که به عنوان از باحالترین و بهترین قطعه معماری که بتوان به آن افتخار کرد نامگذاری شده است. اگر ما نیز با مفهوم معماری بهرام شیردل، آنجا که میگوید : «معماری فقط علم مهندسی نیست، بلکه آمده تا برای زندگی مردم یک جایگاه تعریف کند» موافق باشیم، بیشتر و بهتر به دنبال سر گمشده این کلاف خواهیم گشت. اولین نکته ای که باید در طراحی بنا به روش معماری پایدار باید رعایت کنید، سازگار با شرایط اقلیمی و محیط پیرامون است، امروزه کاهش مصرف انرژی و ذخیره آن برای نسل آینده امری مهم است، بنابراین استفاده از این نوع معماری باعث کاهش مصرف منابع انرژی می شود و علاوه بر آن انعطاف پذیری بالا، رانمان بالا و حداقل مصرف انرژی جزء نکات ضروری در این نوع معماری محسوب می شود، مصالح مورد نیاز در این نوع معماری باید علاوه بر اینکه در ساخت آن ها کمترین میزان انرژی صرف شده باشد بلکه باید مواد شیمیایی در آن ها بسیار اندک باشد.

لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد. مرحله پنجم اتمام اجرای کف سازی ساختمان و محوطه، گچ کاری و سیمان کاری که در جدول زمانبندی (جدول بالا) تحت عنوان اتمام سفیدکاری ذکر شده است. ما در پست “توسعه یک مفهوم معماری” در اینجا ذکر کردیم که ایده معماری در روند خلاقیت زمان می برد ، و بذر باید زود کاشته شود ، … معماری تحقق ساختار یافته یک مفهوم یا ایده خاص است. کاربرد المانهای خاص و متفاوت و جانمایی دقیق آنها در ساخت یک بنا و ساختمان همچون قرار گیری نرده چوبی در کنار پنچره یا برای حفاظ تراس. آنها باید پایدار ساخته شوند، هم در مصالحی که حین ساخت استفاده میکنند و هم دراستفاده از مصالحی که برای معماری خارجی و نما مورد استفاده قرار میگیرد. رویکرد طراحی به مثابه حل مسئله سالهاست که موردتوجه طراحان و معماران قرار گرفته و هرچه منابع محدودتر و مسائل پیچیدهتر میشوند نیز بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. مثلاً در آپارتمانی کوچک با آشپزخانهی باز، اگر غذای سرخکردنی درست کنیم کل ساختمان بوی روغن میگیرد و فضای خانه پر از چربی میشود.

بارها پيشگامان معماری مدرن تازگی جهان مدرن را یادآور شدند، و تأكيد کردند كه اکنون معماری نمیتواند با فرمهای گذشته به كار رود. توانایی سفارش ایدهها و برقراری ارتباط واضح با آنها. در مرحله سوم ، ایده های معماری شما بین ایده ها (Illumination) ارتباط برقرار می کنید و در مرحله چهارم ، ایده های خلاقانه جمع آوری شده با تفکر انتقادی عمیق تر ، برای رسیدن به نتیجه و نتیجه ثابت (صحیح) جلا می یابند. موضوع قرارداد: موضوع در ارتباط با خدماتی است که باید ارائه شود. این مرحله از فرآیند ، جایی است که شما اطلاعات (مواد تشکیل دهنده) را آماده می کنید تا آنها را با تشکیل یک رشته از تأثیرات منجر به توسعه یک ایده ، جمع آوری کنید. اگر قصد جا به جایی محل سرویس ها یا آشپزخانه رادارید باید به محل شاه راه اصلی آب و فاضلاب توجه کنید.

نقش تحلیل سازه ها در مهندسی عمران بسیار مهم و اساسی سایت iranianarchitectures است. کدام دروس دوره دبیرستان در رشته مهندسی عمران بیشتر کاربرد دارند؟ هر آنچه را که از دوره های فوق آموخته اید ، ترسیم و مدلسازی کنید و از ایجاد بیش از یک راه حل برای مسئله ترس نداشته باشید ، زیرا این امر می تواند به ارزیابی سایر موارد کمک کند و ممکن است قطعاتی از هر ایده را به صورت کلی درآورد. شکوه و زیبایی معماری ایران به ویژه در دوره اسلامی ، به تزئین و آرایش آن وابسته بوده است . یکی از مهمترین مسائل، شرایط سردرگم و پر تناقض فرهنگی است که جامعه معاصر و امروز ایران با آن دست به گریبان است. این نگرش نه تنها در معماری تأثیر گذار بوده بلکه بر جنبه های مختلفی از زندگی اعم از اجتماعی، اقتصادی و روانشناسی مردم یک جامعه پایدار مؤثر بوده است. قوانین و محدودیت های اعمال شده توسط شهرداری برای ساختمان سازی در این منطقه از تهران، به معمار، اجازه ساخت یک ساختمان اداری – تجاری را تنها در در دو طبقه می داد که بر اساس این قوانین و طبق تقاضای کارفرما، در طبقه ی همکف ساختمان یک بخش تجاری و در طبقه ی اول، دو دفتر اداری جدا از هم در طبقه اول قرار گرفت.

به همین دلیل در وهله اول، فرآیند رسیدن به سؤال پروژه از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ زیرا یک مرز ظریف بین سؤال اصلی پروژه و سؤالی که عموماً به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، بهوسیله طراح، جایگزین سؤال اصلی میشود وجود دارد. سقف کامپوزیت به دلیل داشتن لرزش، سقف مناسبی برای پروژه های مسکونی نمی باشد البته اگر در هنگام بتن ریزی زیر کلیه ی تیر آهن های فرعی و اصلی شمع بندی کامل انجام شود این مورد حل می شود. به این ترتیب با استفاده از داده های حاصل از بخش قبل و این تقسیم بندی می توان انواع الگوهای رایج ساختمانی در مناطق شهری کشور را مشخص نمود.

ایده معماری یک مفهوم مشترک وجود دارد که توسط یک روانشناس اجتماعی انگلیسی به نام گراهام والاس ساخته شده و معتقد است که روند خلاقیت را می توان به ۴ مرحله تقسیم کرد: آماده سازی ، جوجه کشی ، روشنایی و تأیید. مفهوم دقیق واژه معماری ریشه در واژه یونانی archi-tecture به معنای ساختن ویژه دارد, ساختنی که هدایت شده و همراه با آرخه باشد. در زبان لاتين نيز واژه «architect» از دو بخش archi به معنای سر، سرپرست و رئيس و tecton به معنای سازنده درست شده که کاملاً همتراز با واژه مهراز می باشد. بنابراین از دو بخش « مه » ، بهمعنای بزرگ و «راز» بهمعنای سازنده درست شدهاست.

مطلب پیشنهادی : رابطه میان معماری ایران و جهان از زبان معماران برجسته! دروس مرتبط با تاریخ ایران و جهان به جهت آنکه در دانشگاه دورههای مختلف سبکهای معماری تدریس می شوند و داشتن دانش در زمینه تاریخ به درک ارتباط میان سبک و دورههای تاریخی مختلف کمک میکند. این در حالی است که نسبت ما و پروژههای امروز ما با تاریخ معماری جهان احتمالاً نسبت دیگری است و من فکر میکنم ما باید به طور مداوم از «جایگاه» و «نسبت» معماریمان با تاریخ معماری جهان پرسش کنیم. همچنین 8 واحد از بین دروس تاریخ شهر در ایران، آشنایی با مبانی باستان شناسی، آشنایی با سازه و مصالح سنتی، آشنایی با متون تاریخی و کتیبه ها، مروری بر نظریههای معماری، باغ ایرانی و تاریخ آن، تاریخ معماری شرق، مروری بر نظریههای مرمت به عنوان دروس اختیاری باید بگذرانید. توجه به مسائل زیبایی شناسی، متناسب بودن طرح سازه با فرهنگ و آداب و رسوم جامعه، ملاحظات و مجوزهای قانونی، مسائل اقتصادی و بودجه مالی و همچنین مسائل مرتبط با محیط زیست در طراحی سازه در نظر گرفته می شود. از نظر ریشه شناسی، اصطلاح معمار از معمار لاتین گرفته شده است که از یونانی یعنی سازنده اصلی گرفته شده است. نیل به این هدف در قدم اول با طرح سؤال و شناخت چالشهای اصلی معماران مطرح شده و پاسخ به آنها در گامهایی بلندتر، راهگشای این موضوع خواهد بود.

این ساختمان لزوماً یک ساختمان تمام نشده نیست ، بلکه می تواند بخشی از آن باشد ، یا فقط یک مفهوم است ، مهم نیست که مساحت یا اندازه مشکل طراحی چیست ، این روش می تواند به صورت وابسته به بالا یا پایین برسد. البته در این معنا کار یک معمار منظر فقط محدود به ساختمانسازی نیست. مطلب پیشنهادی : معماری پایدار در دل معماری ایرانی، از زبان 3 معمار برجسته! مطلب پیشنهادی : معماران برجسته ایرانی از اثر معماری بر سبک زندگی می گویند! مطلب پیشنهادی : مردم واری در معماری ایرانی، دیدگاه معماران برجسته! این مطلب توسط مدرس و عضو هیئت علمی فرادرس، «هاشم بهمنیار» نوشته شده است. با توجه به اینکه عمر مفید ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است محاسبه سن ساختمان کمک موثری به تصمیم گیری در مورد خرید آن میکند علاوه بر این بانک ها و موسسات مالی محدودیت هایی را برای پرداخت وام و تسهیلات بانکی به ساختمان های دارای عمر بیش از ۲۰ سال و در پاره ای از موارد ۱۲ سال در نظر گرفته اند.

گفتیم که این خانه ها مساحت زیادی داشتند و از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده بودند. ممکن است در این شغل، از شما بخواهند تا برای قسمت زیرین یک پل هوایی طرح خلاقانهای پیاده کنید. اگر علاقه به این گرایش دارید اثر آن را میتوانید به راحتی در محیط پیرامونتان مشاهده کنید. تعاریف جامع تر، بیشتر معماری را شامل طراحی تمامی محیط مصنوع از طراحی شهری و طراحی منظر تا طراحی خرد جزییات ساختمانی و حتی طراحی مبلمان می دانند. به بیانی سادهتر معماری معمولاً شامل طراحی کل محیط ساخته شده از ابتدا و همگام با برنامهریزی شهری، طراحی شهری و منظر گرفته تا جزئیات ساخت سطح خرد و حتی مبلمان شهری و … امروزه برخی از نويسندگانی كه به اين موضوع میپردازند، حتی مدعیاند كه جنبش نوین، حكم گونهای «كلاف سردرگم» را دارد؛ آنان بر این باورند كه معماران مدرن در عالم واقع، «ايديولوژی» مشتركی نداشتند و به طريق اولی معماری مدرن نمیتوانست اصولاً وجود داشته باشد. به موجب همين امر نوعی نگرش دموكراتيك جديد، بر پایه ی ساختار دنيای نوین پديد آمد.

فرایند طراحی سؤال و ارائه پاسخ به صورت همزمان توسط طراح در درون خود یک پارادوکس جذاب دارد: چگونه طراح میتواند سؤالی را در حیطه طراحی تألیف کند که پیش از این به راه حلش فکر نکرده باشد؟ این خصوصیات همگی در درون شیرآب سرکوب شده است. » نتيجه آنكه، معماری بايد از نو دست بهكار شود «انگار هرگز پيش از اين نبوده است»، و اين هدفی است كه پيش از اين درباره آغاز قرن مطرح نشده بود. پیگیری مجوز کار هم می تواند توسط مالک صورت بگیرد و هم شرکت معماری که کار پروژه در دست اوست. این نام علمی برای “لحظه یوریکا” کلاسیک است که ارتباطات به طور خودکار ، ناخودآگاه با هم برخورد می کنند و به آستانه آگاهی می رسند ، ایده یا ایده های حاصل از آن برای آزمایش و توسعه بیشتر ثبت می شود. معماران و معماری امروز، خود آگاهی و هدفمندی فرهنگی و فکری به آن سطحی که لازم است را در اختیار ندارند. علاوه بر این موارد، تأثیرات مخرب و آسیبزننده عدم ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و بحرانهای پیدرپی در چند دهه گذشته (همان عواملی که موجب مهاجرت نخبگان میشود) تا همین امروز را بر تداوم، امنیت و ثبات حرفهای که مهمترین عامل برای شکلگیری، رشد و نمّو معماران، حرفه و تولیدات معماری و نیز ایجاد قوام برای ارتقای کلیه مسائل زیربنایی ملموس و غیرملموس جامعه است نیز باید اضافه کنیم، البته شایسته است در قبال این فرافکنیهای کلان، کمی هم به کاستیهای خودمان در دایره معماران و معماری بپردازیم.